AVUSTURYA OKULU: Menger’den öncesi

Ekonomi’ye Viyana’dan bakabilmek için; Mises Enstitüsü’nden yayınlanan pek çok makale, e-kitap, yanısıra Avusturya Ekolü’ne ait iktisatçıların eserleri incelendiğinde Alman Tarihçi Okulu’ndan veya Cantillon’dan çok daha gerilerden, iktisadın baş harflerinden başlamak gerektiğini görürüz.

Viyana Ekolü’nün ismini alması, Carl Menger ile daha sonraki yazılarımda değineceğim Schmoller’in zamanında başını çektiği Alman Tarihçi Okulu arasındaki ‘Methodenstreit’ (metodoloji tartışması) ile sadece iktisatçıların değil tüm sosyal bilimler ile meşgul insanların hayatına doğan ‘Metadolojik Bireyselcilik’ kavramıyla başlamaktaydı fakat Avrupa’nın ortasında, skolastik düşünce geleneği ve Thomas Aquinas ardından aydınlanma çağının baş aktörleri, bilimsel yöntem feylesofları Bacon ve Descates ışığında aykırı rahip Franz Brentano’nun Viyana Üniversitesi’nde felsefe profesörlüğü zamanında Carl Menger ile yakın dostluğunun, Ekonomi’ye büyük ışık saçan bu Okul’un üzerindeki etkisi hiç de gözardı edilemeyecek kadar büyüktü. Ve ‘yöntemsel bireycilik’in (methadolojical individualizm) ve ‘özselcilik’in (subjectivism) asıl köklerini araştırmak isteyen biri belki ileriki zamanlarda daha ayrıntılı çalışmalar yapmak için benim de uygulamaya çalışacağım gibi, Richard Cantillon ve Adam Smith öncesi iktisadi düşüncede aramakla başlamalıydı işe.

Araştırmalarım ve makale taramaların ardından yalnızca Avusturya İktisat Okulu için değil, sosyal bilimlerde metodoloji hakkında bilgi sahibi olunması açısından karşılaştırmalı olarak Menger ve Mises’in fikirlerinin olumasında katkıları bulunan felsefecileri veriyorum sırayla:

Antik çağ:

Aristotales (özellikle)

Platon

Sokrates

Skolastik:

Thomas Aquinas

Deneyselcilik ve Bilimsel yöntem:

Francis Bacon

Rene Descartes

John Locke

David Hume

Ve

Franz Brentano

Son ve En Önemlileri olarak da:

Immanuel Kant

Friedrich Hegel + Alman Tarihçi Okulu

Arthur Schopenhauer

ANIL GİRİNCİ

Involving penis enlargement programs gain changed lots of lives the best of . penis male enlargement indicator for all men who want to know best penis enlargement pill We offer Natural Penis enlargement, herbal, penis enlarger pills do work.
buy Premarin online in UK. Premarin 0625mg X 336 pills , Conjugated Estrogens , $427.99. Premarin 0625mg X 168 pills , Conjugated Estrogens , $224.99 premarin generic Premarin Buy | Buy Online Without Prescription. Low Prices, Fast Delivery And Secure Online Processing.
Find information on cholesterol medicine and lowering cholesterol. Learn about the risks and benefits of LIPITOR® (atorvastatin calcium). lipitor online Lipitor is a prescription drug used along with an overall diet plan in order to lower the patient’s level of cholesterol and reduce the risk of heart attack. It has been

Comments

comments

Bu yazıyı paylaşınTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someoneShare on FacebookShare on Google+