Atila Abdulkadiroğlu; Duke Üniversitesi'nden bir Türk iktisatçı

Atila Abdulkadiroğlu 1993 yılında, burslu olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 1995 yılında aynı üniversiteden ekonomi alanında yüksek lisans derecesini almıştır.
Üç yıl sonra, 1998’de, Rochester Üniversitesi’nden de burslu olarak ekonomi üzerine yüksek lisans derecesini alan Abdulkadiroğlu; 2000 yılında “Essays on Real Life Assignment Problems” konulu tez çalışmasıyla doktor ünvanını almıştır.

İlk olarak Nortwestern Üniversitesi’nde çalışmaya başlayan Abdulkadiroğlu daha sonra sırası ile Columbia ve Duke Üniversitesi’nde çalışmıştır.

Adulkadiroğlu’nun çalışma alanları; “Mekanizma dizaynı, market dizaynı, oyun teorisi ve dinamik kontrat”tır. Bu alanlarda “American Economic Review, Internatioanl Journal of Game Theory, Journal of Economic Theory, Review of Economic Dynamics, Econometrica” gibi önde gelen dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Aynı zamanda aralarında “National Science Foundation (2005 – 2010) ve The Alfred P. Sloan Foundation”ın da bulunduğu birçok araştırma ödülü sahibi olan Abdulkadiroğlu halen Duke Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde çalışmaktadır.

Ü.Barış Urhan

Comments

comments

Bu yazıyı paylaşınTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someoneShare on FacebookShare on Google+